Ale prečo je to tak, že mladšie deti nesiahajú po knihách, príde im čítanie nudné, až zbytočné?

Dôvodov je naozaj mnoho, no my sme vypichli tých 5 najzákladnejších. Rodičia to môžu brať ako dobrú pomoc pri riešení "problému", ak to takto možno nazvať, s nečítaním kníh.

1. Čas

Deťom chýba čas na knihy. Rodič sa v dnešnej dobe snaží dieťaťu vyplniť čas čo najaktívnejšie. Po škole ho čaká mnoho krúžkov, alebo programu a večer je dieťa unavené a kniha je to posledné, čo by si vzalo do ruky. Problém času súvisí aj s technológiami, ktorými deti obklopujeme. Je ich priveľa: TV, mobil, tablet, PC, PS... Je toho naozaj veľa. Tieto technológie opäť nedávajú priestor deťom na čítanie knihy. 


Odporúčané pre Vás

Listing image

Záhada chirurgovej topánky - E.Queen 1.v

Záhada chirurgovej topánky - E.Queen prvé vydanie 1974 STOPY Predám knihu - Záhada chirurgovej topánky pôvodný názov diela v americkom originále - The Dutch Shoe Mystery - z roku 1931 autor: Elery Queen - pseudonym pre Frederic Dannay (20. 10. 1905 – 3. 9. 1982) a Manfred Lee (11. 1. 1905 – 3. 4. 1971) Ilustrátor: Gabriel Štrba Vydavateľ: STOPY - Mladé letá Rok vydania: 1974, prvé vydanie 277 strán, slovensky Stav: veľmi pekný stav, kniha ako nová Inzerát platí do zmazania. Odber v BA III - Rača.

5 €

2. Rola rodiča

Dieťa do istého veku veľmi prísne a precízne sleduje, čo rodič robí. Aj keď sa nám to nezdá, je to tak. Každý vám bude hovoriť "zapájaj dieťa do činnosti, stane sa mu prirodzenou." A je to tak. Rodič svojím konaním ukazuje benefity činnosti. Ukazuje emócie, pocity. Toto všetko dieťa vidí. Ak teda dieťa vidí rodiča, ako si spokojne číta knihu, je pri tom usmiaty, nekričí, dokonca zrelaxovaný, tak dieťa podvedome začne robiť to isté. Rovnako vidí, že čítanie nie je za trest a nečaká ho z toho žiadna skúška, ale je to forma oddychu a relaxu.

3. Kniha

Mohlo by sa zdať, že samotná kniha nemôže byť dôvodom "nečítania" detí. No je to tak. Ak dieťaťu nevyberieme primeranú knihu jeho veku a schopnostiam, stratí záujem o knihu. Nakoľko to môže byť pre neho ťažké, alebo naopak jednoduché a nudné. Treba dieťa pozorovať a vybrať mu knihu, ktorú korešponduje s jeho mentálnym, nie fyzickým vekom a jeho záujmami. K tomuto dôvodu zodpovedá aj fakt, že deti neobklopujeme knihami. Neberieme ich do kníhkupectiev, knižníc. 


Odporúčané pre Vás

Listing image

Ako som vybudoval miliardovú firmu, knih

Predám knihu - Ako som vybudoval miliardovú firmu. autor: Marián Kapusta Je to skutočný príbeh autora knihy, páma Mariana Kapustu. Slováka, ktory dokázal z nuly vybudovať nadnárodnú spoločnosť - ROVA, ktorá vyrábala lahke strešne krytiny s miliardovými obratmi. V roku 2008 ju úspešne predal a dnes žije s rodinou na Floride. Jeko kniha je učebnicou podnikania napísana skutočným človekom, slovákom, ktorý dosiahol v našich podmienkach AMERiCKý SEN, t.j. výborné a takmer až neskutočné super-výsledky. V knihe nájdete životný príbeh človeka, ktorý vlastnou prácou vybudoval z malého výrobného závodu ľahkých strešných krytín na východe Slovenska kolos, ktorý mal miliardové obraty v štyroch krajinách. Pán Kapusta sa vo svojej knihe podelil o konkrétne postupy, ktoré pri budovaní svojej firmy použil. Dozviete sa, ako efektívne nastaviť výrobné a montážne procesy vo firme, ako správne riadiť energiu biznisu - firemné peniaze, ako získavať nových zákazníkov, udržiavať si tých starých a ako riešiť tých neplatiacich. Kniha je tiež výnimočná svojím ľudským rozmerom - pán Kapusta veľmi jasne hovorí, ako riešiť morálne či etické prešľapy zamestnancov či majiteľa samotného, aby do práce a do života mohli vždy vykračovať so vztýčenou hlavou a úsmevom. Kniha je vo veľmi dobrom stave, ako nová. pevná väzba s farebným prebalom, 144 strán, slovensky, ISBN 9788097122324 Vydavateľstvo ALERT Edícia Úspešní manažéri rok vydania 2013 Inzerát platí do zmazania. odber v BA III - Rača

10 €

4. Trpezlivosť

Žijeme doslova "instantnú" dobu. Všetko trvá 15 sekúnd, alebo 30. Ak je to o niečo dlhšie, strácame o to záujem. Je to nuda. No a tu je ten zásadný problém. Na knihu treba viac ako pár sekúnd. Treba na ňu pár hodín, až pár dní. A keďže v deťoch nepestujeme trpezlivosť, tak nemôžeme očakávať, že siahnu vo voľnom čase po knihe. 

5. Škola

V istom veku deti trávia v škole omnoho viacej času, ako doma. Škola preto zohráva dôležitú edukatívnu a motivačnú časť života detí. Ale aj školstvo sa prispôsobuje dobe. Kedysi mali deti čitateľské krúžky, písali si čitateľské denníky, mali zoznam povinnej literatúry na prečítanie... Teraz? 

Viac o téme: Ako motivovať deti k čítaniu kníh?


Odporúčané pre Vás

Listing image

Kniha Ján Krištof I.

Location icon Polomka

Predám staršiu knihu, "mnohotvárny román" od Romaina Rollanda Ján Krištof. Je to príbeh hudobného skladateľa, životným príbehom pripomínajúci život Beethovena. Cena 5 eur plus pošta.

5 €

Zdroj: eduworld.sk


Súvisiace inzeráty

Knihy