Každý sme iný a každá jeden z nás zvláda chorobu horšie, alebo lepšie. Môže za to zmes genetiky, povahy, imunity, či nastavenia mysle. Nie je to len o tom, že muža skolí aj obyčajný soplík. Ide o celú zmes faktorov. Takže nemôžeme mužskému pokoleniu krivdiť, že sa cítia, že zomrú len za to, že im tečie sopeľ a ženy v tom istom stave robia tak, akoby sa nič nedialo. 

Poďme sa ale pozrieť na to, či telo pri chorobe zaťažovať cvičením a športom. Je to správne? Niekedy je také cvičenie omnoho účinnejšie ako lieky, či ležanie v posteli. No musíte vedieť správne odhadnúť svoj stav, aby sa telo nedostalo to tzv. katabolického stavu. Čo to je? 

Pri akomkoľvek tréningu a cvičení telo namáhame. Telo potrebuje energiu, ktorú čerpá z tukov, cukrov, v krajnom prípade z bielkovín. Vtedy telo stráca svalovú hmotu, čo ho vyčerpáva ešte viac. 

Aký stav je pre cvičenie a šport ešte prijateľný? 

- upchatý nos

- slabá bolesť hrdla

- bolesť ucha

- slabá nádcha

Kedy šport a cvičenie vynechať?

- horúčka

- silný a frekventovaný kašeľ

- žalúdočné problémy

- chrípka

Platí teda, že pokiaľ je to v slabej rovine, bez teploty, tak je šport v poriadku. Ak sa ale stav zhoršuje, nedajbože vám to zlieza na pľúca, priedušky, tak v žiadnom prípade necvičte. A v neposlednom rade nepodceňujte chrípku, pretože, ak telo vyšťavíte, v krajnom prípade hrozí aj smrteľný kolaps. 

Zdroj: kompava.skgymbeam.sk


Súvisiace inzeráty

Šport