K najväčším žráčom patrí jednoznačne bojler a kotol. Toto sú ale veci, ktoré nejde len tak odstaviť a existovať bez nich. No môžete ich správne nastaviť, aby ste znížili odber energie. Napr. pri bojleri: vodu neohrievajte na zbytočne vysoké teploty. Počas teplých mesiacov postačí 50 až 55 stupňov, v zime 60. Viac sa sprchujte, menej si užívajte vaňu plnú horúcej vody. Ak však máte bojler starší ako 10 rokov, tak tento krok vám veľa peňazí neušetrí. Tu treba zvážiť jeho výmenu. 

A teraz ideme k spotrebičom, ktoré sa pri šetrení spomínajú najviac, a to chladnička a mraznička. Majú vysokú spotrebu nakoľko sú zapnuté nonstop a dennodenne sa používajú.

No aj v tomto prípade sa dá ušetriť. Dôležité je nastaviť v chladničke primeranú teplotu. Je to chladnička, nie mraznička, preto neznižujte zbytočne teplotu. Každé 2°C navyše znamenajú zvýšenie spotreby asi o 15%.

Skontrolujte si napr. aj tesnenie na dverách. Ak je slabé, tak ho vymeňte! Aj tu je dôležitý vek. 15 rokov je strop, čo sa týka používania chladničky. Preto ju radšej vymeňte. Takáto stará chladnička má ročný odber cez 750 kWh, pričom nová chladnička triedy C, má spotrebu len okolo 170 kWh ročne.

Úplnou katastrofou je samozrejme veľká obludná "americká" chladnička!

A teraz pozor! Toto je absolútne najväčší žráč energie! Najhoršia je sušička bielizne s ohrevným telesom. Podľa expertov spotrebuje dvakrát viac energie ako modely s tepelným čerpadlom.

Takže, ak už sušičku, tak si dajte pozor na to, aký má ohrev. No zamyslite sa, či nie ste len veľmi pohodlní a sušičku vôbec nepotrebujete a vystačíte si s tým klasickým sušiakom. 

Zdroj: finax.eutvnoviny.skwhich.co.uk


Súvisiace inzeráty

Ostatné (elektronika)